Hírek,  Mindennapok

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, most a föld alatt folytatja harcát

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái újra előveszik transzparenseiket, előkeresik híres fluoreszkáló narancssárga mellényüket, és feltöltik hangosbeszélőiket – ez a rutin, amelyet már sokszor végigcsináltak. Mindössze három év alatt, amely alatt leveszárakat dobtak, kukoricakeményítő festéket fröcsköltek, valamint rengeteg utat blokkoltak, a klímaaktivisták csoportja az ország egyik legmegvetettebb kampánycsoportjává vált. Szombaton több száz aktivista várható London központjában, ám a JSO gyűlése ezúttal nagyon különbözni fog az eddigiektől. Egyrészt a rendezvény létezése nem titok, másrészt valószínűleg nem lesz olyan tömeges zűrzavar, mint korábban. Valójában ez a gyűlés lesz az utolsó, amelyet a JSO szervez. A csoport saját szavai szerint „felfüggeszti a láthatósági mellény viselését”, és véget vet a polgári engedetlenség kampányának. A csoport hivatalos álláspontja szerint megnyerték harcukat, mivel követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, most már kormányzati politika.

A JSO tagjai azonban magánéletben elismerik, hogy a zavaró tüntetések megfékezésére bevezetett szigorú új hatáskörök szinte lehetetlenné tették az olyan csoportok működését, mint a JSO. Sarah Lunnon, a JSO társalapítója, úgy nyilatkozott, hogy a szombati gyűlés „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, megbíztunk egymásban” – mondta. A JSO nem az egyetlen, aki ünnepel. Sok olyan autós, akit feltartottak, a nagy festmények támadásait elítélő művészetkedvelő, valamint a sport- és színházrajongók, akiknek eseményeit megzavarták, szintén örülnek, hogy véget ér a JSO tevékenysége. A rendőrség is örülhet, hiszen a JSO tüntetéseinek kezelése több ezer órányi rendőri időt és milliókat emésztett fel. 2023-ban a Met Police szerint a csoport tüntetései közel 20 millió fontot költöttek.

A JSO megszűnése azonban komoly kérdéseket vet fel, például hogy valóban véget ért-e a zavaró klímatüntetések kora az Egyesült Királyságban, vagy a föld alá kényszerülés új, még zavaróbb vagy kaotikusabb klímaakciókat eredményezhet. Emellett felmerül a kérdés, hogy miként tudja elkerülni a klímavédelmi mozgalom, hogy megismétlődjön a JSO sorsa, amelyet a közvélemény egy része elutasított. A JSO modellje kis csoportok elkötelezett aktivistáiból állt, akik célzott akciókat hajtottak végre, hogy maximális zűrzavart vagy közfelháborodást okozzanak. Az akcióknak azonban szigorú belső szabályaik voltak. Az akciók erőszakmentesek kellett, hogy legyenek, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk – várniuk kellett, hogy letartóztassák őket.

A rendőrség, amelyet a közvélemény haragja és a barátságtalan médiahatások keltettek életre, több hatalmat követelt a „zöld őrültek” és más tüntetők megfékezésére. A legnagyobb változás a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntető és Bírósági Törvényben következett be, amely a „szándékosan vagy gondatlanul közrend zavaroztatása” bűncselekménnyé tette. Az említett jogszabály által definiált, lazán körvonalazott cselekedetek, beleértve a „súlyos szenvedés, súlyos bosszúság, súlyos kényelmetlenség vagy súlyos kényelmi veszteség” okozását, most potenciális komoly bűncselekményekké váltak. Ez új jogi utat nyitott a hatóságok számára: a szándékos közrend zavaroztatása bűncselekményének vádját.

A bíróságok, támogatva a magasabb bíróságok által, megakadályozták, hogy a tüntetők hivatkozzanak arra, hogy „jogos indokkal” cselekedtek a többségében a tüntetések esetében. A Fellebbviteli Bíróság elfogadta, hogy a vádlottak „hite és motivációja” túl távoli ahhoz, hogy jogos indoknak számítson a tulajdon károsítására. Ez azt jelenti, hogy már nem érvelhetnek a zsűri előtt azzal, hogy joguk van festéket fröcskölni épületekre, az úton ülni, vagy más zavaró tevékenységeket végezni, mivel a klímaváltozás jelentette nagyobb veszély indokolja azt. A legtöbb tárgyalás során a bíróság számára most az a kérdés, hogy a vádlottak elkövették-e azt, amivel vádolják őket, nem pedig az, hogy miért tették azt.

A JSO megszűnése után a klímavédelmi mozgalom jövőbeli stratégiájáról folytatott mélyreható gondolkodás kezdődött. A zöld mozgalom egyes tagjai örülnek a JSO végének, mivel véleményük szerint a JSO üzenete a klímaváltozás sürgősségéről elveszett a zavaró kampányuk által kiváltott felháborodásban. Mások, mint a Citizen’s Arrest Network (CAN), jogi eszközöket keresnek a klímavédelem érdekében, arra törekedve, hogy a közrend zavarására irányuló jogszabályokat a fosszilis tüzelőanyagok és más szennyező cégek vezetőinek ellenében használják.

A JSO által képviselt zavaró aktivizmus végleg eltűnik, de a klímaaktivizmus nem szűnik meg. A mozgalom folytatni fogja a harcot, de új formákat keres, hogy elérje céljait, és talán a következő generációs aktivizmus már más eszközökkel próbálkozik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo