
Alacsony folyóvízszint aggaszt a vízellátás miatt
Az Egyesült Királyság folyóinak vízszintje már most is rendkívül alacsony, és a következő három hónapban a helyzet tovább romolhat – figyelmeztetett a Környezetvédelmi és Hidrológiai Központ (CEH). A figyelmeztetést azután adták ki, hogy Angliában a legszárazabb tavasz volt tapasztalható 1961 óta, és az északi területeken a legszárazabb évkezdetet élték meg szinte egy évszázada. Az előrejelzések szerint májusra az Egyesült Királyság szinte teljes területén alacsony vagy a normálnál alacsonyabb folyóvízszintek várhatók, csupán Délnyugat-Anglia és Dél-Wales maradhat ki ebből a tendenciából. A Környezetvédelmi Ügynökség közlése szerint az Egyesült Királyság közepes kockázatnak van kitéve aszály szempontjából, ami súlyos következményekkel járhat a háztartások, mezőgazdasági termelők és vállalkozások számára.
Mark Owen, az Angling Trust halászati vezetője és a Nemzeti Aszálycsoport tagja hangsúlyozta, hogy a következő 2-3 hét kulcsfontosságú lesz az aszály helyzetének megítélésében. Ez a bizottság, amelyet a kormány vezet, hivatott megállapítani, hogy mikor és hogyan nyilvánítanak aszályt. Jelenleg az ország nem szenved aszálytól, de a rendkívül száraz időjárás hatásai már most is érezhetők. Néhány gazdának már most öntöznie kell a terményeit, ahelyett, hogy a csapadékra bízná a növények vízellátását, ami általában csak később, a nyár folyamán válik szükségessé. Nick Deane, egy árpa- és búzatermesztő gazda Norfolkból, a BBC Newsnak elmondta, hogy már márciusban öntözni kezdett. „Vízkorlátozásokat kell bevezetnünk, és el kell döntenünk, hogy mely területeken használjuk a vizet, hogy fenntartsuk a növények növekedését” – mondta. Figyelmeztetett arra, hogy egy rendkívül hosszú aszály esetén a gazdák nehezen tudják majd ellátni az élelmiszertermelést, így több terményt kell majd importálni.
A száraz és napos időjárás következtében az Egyesült Királyság területén idén több helyet érintett a tűzvész, mint bármely más évben. Az utolsó aszály 2022 júniusától augusztusáig tartott, amely egyben a legforróbb nyár volt (a 2018-as évvel együtt), és az ötödik legszárazabb a 1890 óta eltelt időszakban. Ebben az időszakban öt cég vezetett be locsolócső-tilalmat, amely 19 millió embert érintett, és a vízi utak navigációját is korlátozták. Ezt az aszályt hat hónapnyi rendkívül száraz időjárás előzte meg. Azonban a 2024-es csapadékos nyár és a mérsékelten csapadékos tél következtében a vízkészletek jelenleg jobban állnak, és a vízszolgáltatók is nagyobb tartalékokkal rendelkeznek. De a korai száraz időjárás kockázatokat rejt magában. Stephen Turner, a CEH hidrológusa elmondta, hogy ez potenciálisan nagyobb kockázatot jelenthet a vízkészletekre később az évben, különösen, ha a száraz időjárás folytatódik.
A Nemzeti Aszálycsoport elnöke, Richard Thompson a múlt héten figyelmeztetett arra, hogy a vízszolgáltatóknak vízkorlátozásokat kell bevezetniük a készletek védelme érdekében, ha a száraz időjárás továbbra is fennáll. Jelenleg a kulcskérdés az, hogy mikor fog legközelebb esni, és ha esik, mennyi csapadékra lehet számítani. Vannak jelek, hogy a jövő héten nyugatról változékony időjárás érkezik, ami esőt hozhat. Az ivóvíz forrása régiónként változó, attól függően, hogy a terület geográfiai és geológiai adottságai milyen. Nagyjából elmondható, hogy Dél-Angliában sokáig tart, amíg aszályra kerül sor, de a helyzet javulása is hosszadalmas. Ezzel szemben Észak-Angliában gyorsan beüt az aszály, de gyorsan véget is ér, mivel a víztározókat intenzívebben használják.
A vízszolgáltatók locsolócső-tilalmat vezetnek be, amikor a vízkészletek a megengedett szint alá csökkennek. Ha az aszályos körülmények súlyosbodnak, a kormány korlátozhatja a mezőgazdasági öntözést, csökkentheti a vízi járművek mozgását a vízi utakon, és korlátozhatja a vízfelhasználást a nem létfontosságú vállalkozások, például autómosók esetében. A legrosszabb esetben a lakosság és a vállalkozások számára is vízkorlátozásokat vezethetnek be, de erre legutóbb 1976-ban volt példa.
A vízipari vezetők és a Nemzeti Gazdálkodói Szövetség (NFU) arra kérik a kormányt, hogy tegyen többet annak érdekében, hogy az Egyesült Királyság legszárazabb részein biztosított legyen a vízellátás a jövőbeli aszályok idején. A Water UK, amely a vízipart képviseli, új nemzeti vízhálózat létrehozását szorgalmazza Angliában, amely csövekből, csatornákból és víztározókból állna, hogy a csapadékosabb területekről a legszükségesebb helyekre mozgassa a vizet. A gazdák azt is hozzáteszik, hogy több állami támogatásra és kevesebb bürokráciára van szükségük a saját víztározóik kiépítéséhez. Mr. Deane hat másik gazdával, köztük gyümölcstermesztőkkel együtt építette meg a saját víztározóját, ami négy évig tartott és több mint 1 millió fontba került. Ezt most kulcsfontosságúnak tartják, hiszen az idén a tározójukban lévő víz 15%-át már felhasználták a száraz időjárás miatt. A csoport azonban jelezte, hogy a tervezési engedély megszerzése költséges és nehézkes volt. A kormány szóvivője elmondta, hogy a mezőgazdasági ágazattal együtt dolgoznak a vízellátás rezilienciájának javítása érdekében, és több gazdából álló csoportokat is létrehoznak, hogy közösen dolgozhassanak saját víztározóik fejlesztésén. Hozzátette: „Több mint 104 milliárd font magánszektorbeli befektetés biztosított az alapvető infrastruktúra, köztük kilenc új víztározó finanszírozására, hogy biztosítsuk a jövőbeli vízellátást a gazdák számára.” A hosszan tartó száraz időjárás összefüggésbe hozható az úgynevezett „blokkoló magasnyomással”, amikor egy magasnyomású időjárási rendszer megakad. A tudósok nem tudják, hogy ez a blokkolt minta összefüggésben áll-e a klímaváltozással, ám a globális felmelegedés várhatóan több szélsőséges idő

