Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság megállapodott a Trump által kivetett autó- és fémvámok csökkentéséről

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között egy új kereskedelmi megállapodás született, amely jelentős könnyítéseket hoz a brit autógyártás és acélipar számára. Az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy csökkenti az importadót egy meghatározott számú brit autóra, valamint lehetővé teszi bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát az országba. Az egyezmény bejelentése üdvözlésre talált a brit ipar kulcsszereplői körében, hiszen az új vámok, amelyeket Donald Trump elnök a Fehér Házba való visszatérése óta bevezetett, komoly fenyegetést jelentettek a brit munkahelyekre.

Bár a megállapodást a két ország vezetője jelentősnek nevezte, elemzők kétségeket fogalmaztak meg azzal kapcsolatban, hogy az valójában mennyire változtatja meg a kereskedelmi viszonyokat a két ország között. Az importadók csökkentése a brit autógyártók, például a Jaguar Land Rover és a Rolls Royce számára segítő kéz, azonban a jövőbeni növekedést is korlátozhatja, mivel a megállapodásban szereplő mennyiség körülbelül megegyezik azzal, amit az Egyesült Királyság tavaly exportált az Egyesült Államokba. Az Egyesült Királyság üzleti titkára, Jonathan Reynolds a BBC-nek nyilatkozva figyelmeztetett, hogy a brit autógyártók több ezer munkahelyet veszélyeztethetnek az amerikai vámok miatt, és hogy a megállapodás nélkül sok ember elveszíthette volna a munkáját.

A megállapodás keretében az acél- és alumíniumtermékekre vonatkozó vámokat is csökkentették. Trump korábban 25%-ra emelte ezeket a vámokat, de most a két ország egy kvótát állapodott meg, amely hasonló volt a korábbiakhoz. Ezen kívül a két ország megállapodott abban is, hogy évente legfeljebb 13 000 tonna marhahúst importálnak egymás területére, amely jelentős mértékben bővíti az Egyesült Államok beef értékesítési lehetőségeit az Egyesült Királyságban. Eddig a brit piacon 20%-os vám vonatkozott a marhahúsra, és az import mennyisége 1 000 tonnára volt korlátozva.

A megállapodás összességében 5 milliárd dolláros, azaz körülbelül 3,8 milliárd font értékű lehetőséget teremt az export számára, amely magában foglalja a 700 millió dolláros bioetanol és 250 millió dolláros egyéb mezőgazdasági termékek exportját is. Az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztere, Brooke Rollins hangsúlyozta, hogy nem lehet alábecsülni a megállapodás fontosságát, míg a brit acélipar vezetője, Gareth Stace üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy az jelentős megkönnyebbülést hoz az acélágazat számára.

A brit-amerikai üzleti közösség egyes képviselői azonban óvatosabban fogalmaztak. Duncan Edwards, a BritishAmerican Business vezérigazgatója elmondta, hogy bár a megállapodás jobb, mint a korábbi helyzet, mégsem éri el az öt héttel ezelőtti szintet. A brit Munkáspárt tagjai dicsérték a megállapodást, míg az ellenzéki pártok több részletet és parlamenti ellenőrzést követeltek. A Konzervatív Párt vezetője, Kemi Badenoch kritikusan nyilatkozott, mondván, hogy az Egyesült Királyság a saját vámjait csökkentette, míg az Egyesült Államokban emelték azokat.

A Liberal Demokraták parlamenti szavazást kértek, mondván, hogy ha az MP-k nem kapnak lehetőséget a szavazásra, az teljes mértékben tiszteletteljes a közvélemény irányába. Sir Ed Davey hangsúlyozta, hogy bármilyen kereskedelmi megállapodás esetén, különösen egy megbízhatatlan partnerrel, mint Donald Trump, a részletek jelentőségteljesek lesznek. A Reform UK vezetője, Nigel Farage úgy vélte, hogy a megállapodás „lépés a helyes irányba”, és reményét fejezte ki, hogy további részletek is napvilágot látnak.

A kereskedelmi megállapodásról való tárgyalások már Trump első elnöki ciklusának idején megkezdődtek, de eddig a változtatások a brit mezőgazdasági termelők és gyógyszeripari kérdések előnyére nem voltak politikailag elérhetőek. A jövőre vonatkozóan sok kérdés továbbra is nyitva áll, például Trump többször is jelezte, hogy szeretné megadóztatni a gyógyszerek behozatalát, hogy biztosítsa az Egyesült Államok számára a kritikus gyógyszerek erős gyártási alapját. A brit kormány azonban azt állította, hogy nem lesz gyengülés az élelmiszer-standardszabályozásban. A jövőbeni kereskedelmi megállapodások tervezése továbbra is aktívan folyik, a brit kormány célja egy szélesebb körű kereskedelmi paktum bevezetése az Egyesült Államokkal.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92r2kvk74o