
Brit munkavállalók védelme a brit-indiai kereskedelmi megállapodásban
Az Egyesült Királyság kormánya határozottan visszautasította az ellenzéki pártok azon állításait, miszerint a legújabb kereskedelmi megállapodás Indiával hátrányosan érintheti a brit munkavállalókat. Jonathan Reynolds, az üzleti ügyekért felelős miniszter a BBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy „nincs olyan helyzet”, amelyben „soha nem tolerálná”, hogy a brit munkavállalókat alulmúlják egy kereskedelmi megállapodás következtében. A megállapodás egyik fontos eleme a nemzeti biztosítási járulékok (National Insurance Contributions, NICS) mentességének kiterjesztése, amely mostantól egy évről három évre nőtt. Ez azt jelenti, hogy a rövid távú vízummal dolgozó emberek csak a származási országukban fizetnek társadalombiztosítási járulékokat, amikor külföldön dolgoznak.
Ellenben az ellenzéki pártok azt állítják, hogy ez a változás lehetőséget ad arra, hogy az indiai munkavállalók olcsóbbak legyenek a brit munkavállalókhoz képest, különösen, mivel a brit munkáltatókra vonatkozó NICS nemrég emelkedett. Kemi Badenoch, a konzervatív párt vezetője elmondta, hogy ő maga is elutasította egy hasonló kereskedelmi megállapodást, amikor üzleti miniszter volt, mivel a megállapodás „két szintű adókat” tartalmaz, amelyek „százmilliókba kerülhetnek” az Egyesült Királyságnak. Daisy Cooper, a Liberális Demokraták helyettes vezetője azt mondta, hogy a mentesség kockázatot jelent a brit munkavállalók számára, akik már így is súlyos nyomás alatt állnak Trump kereskedelmi háborúja és a Munkáspárt tévesen irányzott munkaadó adója miatt.
Nigel Farage, a Reform UK vezetője „igazán szörnyűnek” nevezte a megállapodást, és hozzátette: „Ez a kormány nem törődik a munkavállalókkal.” Reynolds azonban kiemelte, hogy a megállapodás nem érinti a brit munkavállalókat, és megjegyezte, hogy az Egyesült Királyságnak 16 olyan megállapodása van, amelyek megakadályozzák a kettős adóztatást, amelyek több mint 50 országra vonatkoznak, beleértve az Egyesült Államokat, az Európai Uniót és Dél-Koreát is. „A konzervatívok, és a Reform is, összezavarodtak abban a helyzetben, amikor egy indiai vállalat rövid időre egy munkavállalót másol az Egyesült Királyságba, vagy egy brit vállalat küld el egy munkavállalót Indiába rövid időre, amikor most nem fizetnek egyszerre mindkét társadalombiztosítási rendszerbe” – mondta a BBC Today műsorában.
Matt Vickers, a konzervatív párt képviselője azonban kijelentette, hogy pártja nem „zavarodott”. „Mindig szeretnénk, ha kereskedelmi megállapodásokat kötnénk más országokkal… erre volt szükség a Brexit során, hogy megnyithassuk ezeket a megállapodásokat, de valójában ez egy rossz megállapodás.” Reynolds úgy véli, hogy a megállapodás „óriási gazdasági nyereség” az Egyesült Királyság számára, és „gyorsabb növekedést, magasabb béreket, több adóbevételeket” hoz, ami kiváló lehetőségeket teremt az áruk és szolgáltatások számára.
Reynolds hangsúlyozta, hogy az indiai munkavállalóknak továbbra is fizetniük kell az NHS bevándorlási felárát, és nem részesülnek a nemzeti biztosítási rendszer juttatásaiból. A miniszter elutasította az ellenzéki állításokat is, miszerint sokkal több indiai munkavállaló érkezne az Egyesült Királyságba, mint ahány brit munkavállaló menne Indiába. A három évig tartó tárgyalásokat követően létrejött megállapodás megkönnyíti a brit cégek számára, hogy bizonyos termékeket, például whiskyt, autókat és egyéb árucikkeket exportáljanak Indiába, továbbá csökkenti az adókat Indiából érkező ruházati és lábbeli termékekre.
Tavaly a két ország közötti kereskedelem összesen 42,6 milliárd fontot tett ki. A kormány azt nyilatkozta, hogy a megállapodás révén ezt a kereskedelmet évi 25,5 milliárd fonttal kívánják növelni 2040-ig. Az Egyesült Királyság kormánya szerint a ruházati cikkek, ékszerek és fagyasztott garnélarák vámjainak csökkentése „lehet” olcsóbb árakat és szélesebb választékot eredményez a fogyasztók számára. A Skót Whisky Szövetség (SWA), amely szintén profitál a csökkentett indiai vámokból, úgy véli, hogy a következő öt évben akár 1 milliárd fonttal nőhet a skót whisky exportja Indiába, ezzel 1200 új munkahelyet teremtve az Egyesült Királyságban. A skót whisky vámja 150%-ról 75%-ra csökken, és várhatóan a következő évtizedben 40%-ra mérséklődik.
Jean-Etienne Gourgues, a SWA elnöke és a Chivas Brothers vezérigazgatója szerint a megállapodás „fordulópontot” jelent az iparág számára. „Hirtelen 10 millió olyan fogyasztónk lesz, akik ma nem tudják megfizetni a termékünket, de mostantól képesek lesznek rá, ami óriási változást jelent számunkra” – nyilatkozta a BBC-nek. Hozzátette, hogy ez „sok biztonságot és hosszú távú stabilitást” nyújt a vállalkozás számára. „Növelni fogjuk a munkahelyek számát, mivel minden termék Skóciában készül, így minél többet gyártunk, annál több emberre van szükség, ez közvetlen hatással lesz ránk, de közvetve a partnereinkre is” – mondta.
A Kereskedelmi és Üzleti Minisztérium bejelentette, hogy brit cégek számára először garantált és példátlan hozzáférés biztosított India hatalmas közbeszerzési piacához, amely körülbelül 40 000 pályázatot jelent, évi legalább 38 milliárd font értékben. „Mi vagyunk az egyetlen másik ország a világon, amely hozzáfér a közbeszerzési piachoz, így ha ilyen sikerünk van, az több brit munkavállalót is érint majd rövid távon Indiába” – mondta Reynolds. A miniszter kijelentette, hogy ez a legnagyobb kereskedelmi megállapodás, amelyet az Egyesült Királyság a Brexitet követően kötött, és hogy „minden brit régió számára előnyös lesz, különösen Skócia, az Észak és a Középső Anglia területein, ahol iparágaink találhatók”.

