Hírek,  Tech

Családon belüli erőszak áldozatainak adatai kerültek veszélybe a jogi segély hackelése miatt

Jelentős mennyiségű magánadatot, köztük a bántalmazás áldozatainak részleteit is, törték fel a Jogsegély online rendszeréből. A brit Igazságügyi Minisztérium közleménye szerint az ügynökség szolgáltatásait áprilisban támadták meg, és az adatok egészen 2010-ig visszamenőleg letöltésre kerültek. A BBC értesülései szerint több mint kétmillió adatdarabot loptak el a hackerek, amelyek a jogsegély rendszerének minden területét érintették, beleértve a bántalmazás áldozatait, családi ügyekben részt vevőket és másokat, akik büntetőeljárás alatt állnak.

Az Igazságügyi Minisztérium nyilatkozata szerint a megszerezett adatok között szerepelhettek a kérelmezők lakcímei, születési dátumai, nemzeti azonosító számok, bűnügyi előélet, munkahelyi és pénzügyi adatok, például tartozások és kifizetések. Az ügynökség vezérigazgatója, Jane Harbottle elnézést kért, és elmondta, hogy megérti, a hír sokkolóan és zavaróan hat az emberekre. Sarah Sackman, az igazságügyi miniszter a Képviselőházban azt nyilatkozta, hogy eddig nem volt arra utaló jel, hogy más kormányzati rendszerek is érintettek lettek volna a kibertámadásban.

A minisztérium jelezte, hogy bár az első kibertámadást áprilisban észlelték, azóta világossá vált, hogy az esemény „kiterjedtebb, mint azt eredetileg feltételezték”. Emellett figyelmeztette a közönséget, hogy legyenek éberek gyanús tevékenységekkel, például ismeretlen üzenetekkel vagy telefonhívásokkal szemben, és frissítsenek minden potenciálisan érintett jelszót. „Ha kétségei vannak azzal kapcsolatban, akivel online vagy telefonon kommunikál, függetlenül ellenőrizze a személyazonosságát, mielőtt bármilyen információt megadna neki” – tették hozzá.

A minisztérium a Nemzeti Bűnügyi Ügynökséggel és a Nemzeti Kibervédelmi Központtal együttműködve dolgozik, és értesítette az Információs Biztost is. A jogsegély olyan szolgáltatásokat biztosít, amelyek fedezik a jogi tanácsadás, családi mediáció és képviselet költségeit bíróságok elé álló személyek számára, akik jogosultak erre. Ez magában foglalja azokat, akik bántalmazás vagy súlyos károsodás veszélyének vannak kitéve, diszkriminációt szenvednek el, kényszerházasságban élnek, valamint azokat, akik büntetőügyekben védekeznek.

A Jogsegély Ügynökség online digitális szolgáltatásait, amelyeket a jogi segélyt nyújtó szolgáltatók használnak munkájuk nyilvántartására és a kormánytól való kifizetések igénylésére, leállították. A Jogászi Társaság, amely a jogi szakmát képviseli, azt mondta, hogy az Igazságügyi Minisztériumnak „azonnal meg kell ragadnia a helyzetet”, és egyenként kell értesítenie az érintetteket. „Fokozottan aggasztó, hogy a nyilvánosság tagjainak személyes adatai sérültek” – fűzték hozzá.

A Jogsegély Ügynökség a legújabb áldozata egy sorozatos kibertámadásnak, amelyek masszív zűrzavart okoztak az utóbbi időszakban. Korábban ebben a hónapban a luxusáruház, a Harrods bejelentette, hogy „korlátozta az internet-hozzáférést az üzleteinkben” egy rendszerhez való hozzáférési kísérlet után. Az áprilisi Marks & Spencer támadás milliófontos bevétel-kiesést okozott, és a cégnek nehézségekbe ütközött a szolgáltatások normál helyreállítása. Hasonló incidens történt a Co-opnál is, amelynek következtében le kellett állítaniuk IT-rendszereik egyes részeit, ami friss áruk szállításának zavarát okozta.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cgr5g4pv2l0o