Hírek,  Mindennapok

Felfordulás Arizona utcáin: Megölte őt a düh, most visszatért, hogy szembenézzen gyilkosával

Chris Pelkey tragikus halála három évvel ezelőtt történt, amikor Arizona államban egy közúti dühroham következtében lelőtték. Az eset sokkolta a közvéleményt, és a családja számára is megdöbbentő élmény volt. Azonban a közelmúltban, a gyilkosának büntetésvégrehajtási meghallgatásán Pelkey újra megjelent, de nem úgy, ahogyan azt bárki elvárta volna: mesterséges intelligencia (AI) segítségével rekonstruálták, hogy saját szavaival tudjon nyilatkozni az őt ért tragédiáról. A család tagjai, köztük Stacey Wales, Pelkey nővére, a technológia fejlődését kihasználva állították össze a videót, amelyben Pelkey hangját és megjelenését keltették életre archív felvételek, hanganyagok és képek felhasználásával.

Stacey Wales elmondta, hogy az AI által megformált Pelkey szövegét ő írta, figyelembe véve, hogy testvére mennyire megbocsátó természetű volt. Az AI verzió a bíróság előtt így fogalmazott: „Gabriel Horcasitasnak, annak az embernek, aki megölt, szégyen, hogy abban a napban, azok között a körülmények között találkoztunk.” A következő mondatokban Pelkey tovább fejtette ki gondolatait: „Egy másik életben valószínűleg barátok lehettünk volna.” Pelkey így kifejezte megbocsátását, és hitét abban, hogy Isten is megbocsátó: „Hiszek a megbocsátásban, és abban az Istenben, aki megbocsát. Mindig is hittem, és most is hiszek.”

A gyilkos, Horcasitas, akit már korábban bűnösnek talált a zsűri, a bíróságon kapott 10,5 év börtönbüntetést emberölés vádjával. Todd Lang bíró, aki az ügyet felügyelte, elmondta, hogy értékeli az AI használatát a meghallgatáson. „Nagyon szerettem ezt az AI-t, köszönöm. Akárhogy is dühösek vagyunk, akárhogy is jogos a család haragja, hallottam a megbocsátást” – nyilatkozta Lang. E megjegyzései azt mutatják, hogy a bíróságon a technológia használata nemcsak innovatív, hanem érzelmi szempontból is releváns volt.

Paul Grimm, egy nyugalmazott szövetségi bíró és a Duke Law School professzora, szintén megerősítette, hogy nem meglepő, hogy az AI-t egy ilyen ügyben alkalmazták, hiszen az arizonai bíróságok már más területeken is használnak mesterséges intelligenciát. Például az állami legfelsőbb bíróság döntéseit egy AI rendszer dolgozza fel, hogy azokat érthetőbbé tegye a nagyközönség számára. Grimm hangsúlyozta, hogy a technológia alkalmazása a bírósági ügyekben egyes esetekben indokolt lehet, különösen ha az AI-t nem egy zsűri előtt, hanem egyedül a bíró döntésének segítése érdekében használják.

Ugyanakkor a témával foglalkozó szakértők, mint Derek Leben, a Carnegie Mellon Egyetem üzleti etika professzora, aggályaikat fejezték ki az AI használatával kapcsolatban és a precedentum miatt, amelyet ez az ügy teremt. Leben elmondta, hogy míg nem kérdőjelezi meg a család szándékait és tetteit, attól tart, hogy nem minden AI alkalmazás fogja hűen visszaadni az áldozat akaratait. „Ha mások is így járnak el a jövőben, biztosak lehetünk abban, hogy a személy, az áldozat akaratát mindig tiszteletben tartják?” – tette fel a kérdést Leben.

Stacey Wales számára azonban a technológia lehetőséget biztosított arra, hogy bátyja utolsó szavait közvetítse. „Etikával és morálisan közelítettünk ehhez, mert ez egy erőteljes eszköz. Ahogyan a kalapácsot is lehet ablak betörésére vagy fal lebontására használni, ugyanúgy ezt a technológiát is lehetett ház építésére használni, és mi így használtuk” – mondta Wales. A család számára a mesterséges intelligencia nem csupán egy új technológiai vívmány volt, hanem egy lehetőség arra, hogy a veszteség ellenére egy darabot visszahozzanak a múltból, és megerősítsék a megbocsátás üzenetét a tragédia árnyékában.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cq808px90wxo