
Nők az űrben: a Blue Origin legénysége biztonságban visszatért a Földre
Katy Perry és öt másik nő sikeresen tértek vissza a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak a világűrbe. A népszerű énekesnő mellett a fedélzeten volt Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez, valamint a CBS műsorvezetője, Gayle King is. King elmondta, hogy az utazás egyik fénypontja az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométer (62 mérföld) magasságba emelkedett, átlépve a nemzetközileg elismert űrbeli határt, melynek következtében néhány pillanatra megtapasztalták a súlytalanságot.
A fedélzeten volt Aisha Bowe, egy korábbi NASA rakétakutató, Amanda Nguyen polgári jogi aktivista, valamint Kerianne Flynn filmproducer is. A New Shepard rakéta a texasi West Texas-i indítóhelyről indult, helyi idő szerint 08:30-kor (BST szerint 14:30-kor). A kapszula ejtőernyővel segített lágy landolással tért vissza a Földre, míg a rakéta gyorsítója szintén visszatért Texasba. A kapszulában taps és ujjongás hallatszott, amikor a mentőcsapat megérkezett, hogy összegyűjtse őket. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki volt az első, aki diszembarkolt. „Annyira büszke vagyok erre a csoportra,” mondta könnyeivel küzdve. „Nem tudom szavakba önteni.” Megállt egy pillanatra, majd hozzáfűzte: „Kitekintettünk az ablakon, és láttuk a holdat.” „A Föld annyira csendesnek tűnt,” mondta, hozzátéve, hogy ez nem volt az, amire számított. „Csendes volt, de valójában élettel teli.”
Katy Perry következett, aki megcsókolta a földet, és az égre emelt egy margarétát, hiszen a lánya neve Daisy. Gayle King is térdre ereszkedett, és megcsókolta a földet. „Csak szeretnék egy pillanatra a földdel lenni, csak értékelni a földet egy másodpercre,” mondta. Az utolsó, aki kilépett, Kerianne Flynn volt, aki az égre mutatott, és felkiáltott: „Elmentem az űrbe.” A földön egy hírességekből álló közönség figyelte a startot. Khloé Kardashian a nézőplatformról beszélve elmondta: „Nem is gondoltam, mennyire érzelmes lesz, nehéz megmagyarázni. Tele vagyok adrenalinnal, és csak itt állok.”
Oprah Winfrey barátnőjéről, Gayle Kingről beszélt, és elárulta, hogy King nagyon ideges utazó. „Minden alkalommal, amikor repülünk, ő valakinek az ölében ül a legkisebb turbulencia esetén. Valódi, valóságos szorongása van a repülés miatt. És ez… ez az ő félelmének legyőzése,” mondta. A űrhajó teljesen autonóm volt, nem igényelt pilótát, a legénység nem vezette manuálisan a járművet.
Az utolsó teljes női űrutazásra több mint 60 évvel ezelőtt került sor, amikor Valentina Tereshkova, a szovjet kozmonauta, az első nőként egyedül repült az űrbe a Vostok 6 fedélzetén. Azóta nem volt más teljes női űrutazás, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatás terén. A űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, így minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és bizonyítja, hogy ezek a rövid, kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Ugyanakkor egyes kritikusok hangsúlyozzák, hogy ez turizmus, nem pedig űrkutatás, és a profi űrhajósok küldetéseket végeznek, beleértve a tudományos kutatásokat is, az emberiség javára.
„Nem hiszem, hogy egy híresség az emberiség küldötte – ők saját okokból mennek az űrbe,” mondta Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója a BBC Newsnak. „Ezek a repülések jelentősek és izgalmasak, de talán forrást is jelenthetnek a frusztrációra a űrkutatók számára,” tette hozzá. „Az űrrepülést tudomány, tudás és az emberiség érdekeinek szolgálatában látjuk. A hírességek szórakozásból csinálják, de sokkal több figyelmet kapnak, mint a hagyományos űrhajósok.”
A űrrepülés különböző reakciókat generált a közösségi médiában, a lelkesedéstől a rosszallásig. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértői hálózatának tagja szerint: „Sok kommentet láttam a közösségi médiában, például ‘Ó, ez olyan, mint a Való Világ háziasszonyai mennek a Marsra’ vagy ‘Ez az oligarchia az űrben, olvasd el a szobát, a időzítés borzalmas.'” De: „Sok pozitív vélemény is volt. Az emberek azt mondták, ‘Ó, ez olyan menő. Katy Perry megy az űrbe.'”
A Blue Origin, Bezos 2000-ben alapított magánűrvállalata, a gyakorlati űrrepülés mellett hosszú távú űrinfrastruktúra fejlesztésén is dolgozik, beleértve az újrahasználható rakétákat és a holdi leszálló rendszereket. A New Shepard rakétát úgy tervezték, hogy teljesen újrahasználható legyen, és gyorsítója a kilövőhelyre tér vissza függőleges landolással minden repülés után, csökkentve ezzel a költségeket. Az amerikai törvények szerint az űrhajósoknak alapos képzésen kell részt venniük a specifikus szerepeikhez. A Blue Origin szerint a New Shepard utasai két napos képzést kapnak, amely a fizikai felkészültségre, vészhelyzeti protokollokra, valamint a biztonsági intézkedések és a súlytalanság részleteire összpontosít. Továbbá két támogató tag is van, akiket Crew Member Seven-nek hívnak: az egyik folyamatos útmutatást ad az űrhajósoknak, míg a másik a misszió során a vezérlőteremből tartja a kapcsolatot.
A űrturizmus növekedése kritikát váltott ki, hogy túl exkluzív és környezetkárosító. A támogatók érvelnek amellett, hogy a magáncégek felgyorsítják az innovációt és hozzáférhetőbbé teszik az űrt. Brian Cox professzor a BBC-nek 2024-ben kijelentette: „Civilizációnknak szüksége van arra, hogy kiterjedjen a bolygónkon kívül számos okból,” és úgy véli, hogy a NASA és a kereskedelmi cégek közötti együttműködés pozitív lépés. A rakéta motorjának kipufogógázai és részecskéi befolyásolhatják a Föld éghajlatát és ózonrétegét. A Blue Origin weboldalán, a „Földünk védelme” cím alatt azt állítja: „Repülés során a New Shepard motorjának égetése során keletkező egyetlen melléktermék a vízgőz, szén-dioxid-kibocsátás nélkül.” Mindazonáltal Eloise Marais, a

