
Nvidia vezetője szerint kudarc a amerikai chippolitika
Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója, éles kritikát fogalmazott meg az Egyesült Államok által Kínába irányuló fejlett számítógépes chipek exportját blokkoló szabályokkal kapcsolatban. A Computex konferencián, amelyet Tajpejben tartottak, Huang kijelentette, hogy ezek a politikák nemcsak hogy nem váltak be, de kifejezetten hátrányosan érintik az amerikai vállalatokat is. A megnyilatkozása különösen figyelemre méltó, mivel néhány nappal korábban a Trump-adminisztráció bejelentette, hogy teljesen eltörli a Kínára vonatkozó exporttilalmakat, míg más országok esetében szigorúbb korlátozásokat vezetett be.
A Trump-adminisztráció idején kezdődtek az exportkontrollok a félvezetők terén, azzal az indokkal, hogy bizonyos technológiák, amelyek potenciálisan katonai felhasználásra is alkalmasak, nem kerülhetnek olyan cégek kezébe, amelyek kapcsolatban állnak a kínai kormánnyal. Ezt a gyakorlatot a Biden-adminisztráció jelentősen szigorította, amelynek következtében az Nvidia piaci részesedése Kínában a korábbi 95%-ról 50%-ra csökkent. Huang hangsúlyozta, hogy a korlátozások arra ösztönözték a kínai vállalatokat, hogy saját fejlesztéseikbe fektessenek, ami a hazai ipar növekedését és fejlődését eredményezte.
A vezérigazgató kijelentései tükrözik azt a folyamatos vitát, amely az Egyesült Államokban zajlik a globális üzleti érdekek és a gazdasági, valamint nemzetbiztonsági szempontok közötti egyensúly megtalálásáról. A kínai-amerikai feszültségek közepette a Trump-adminisztráció széleskörű kereskedelmi vámokat vezetett be, figyelembe véve a vállalati szektor ellenállását is. Ugyanakkor a techipar irányába vegyes politikát folytatott, mivel a technológiai cégektől kapott támogatás kulcsfontosságú volt az újraválasztási kampányában.
A legutóbbi döntés, amely eltörölte a Biden-korszak legszélesebb körű szabályait, megkönnyítette az Nvidia és olyan országok, mint Szaúd-Arábia közötti mesterséges intelligenciával kapcsolatos üzleteket, amelyeket Trump közelmúltbeli közel-keleti látogatása során jelentettek be. Ugyanakkor a Fehér Ház más módon szigorította a korlátozásokat, és megtiltotta az amerikai cégek számára, hogy fejlett technológiát értékesítsenek számos újonnan megjelent kínai vállalatnak. A kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy új engedélyezési követelményeket fog bevezetni bizonyos Nvidia chipek exportjára vonatkozóan, és azt is jelezte, hogy a Biden-korszak szabályait saját megközelítése szerint kívánja felülvizsgálni.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a közelmúltban figyelmeztetést adtak ki az amerikai cégek számára, miszerint a Huawei chipek használata megsértheti az Egyesült Államok szabályait. Peking erre reagálva éles kritikát fogalmazott meg, és azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy aláássa azokat a kereteket, amelyeket a svájci kereskedelmi tárgyalások során állapítottak meg.
A technológiai szektor fejlődése mellett számos más innováció is napvilágot látott az Egyesült Királyságban. Például a Somerset Council bejelentette, hogy a mesterséges intelligencia használatának „nagyon korai szakaszában” jár, hogy felgyorsítsa a jelentésírást. Ezen kívül Skóciában új szintetikus hangokat vezetnek be a vonatok fedélzetén történő bejelentésekhez. Az ipari tervező, aki az iPad, iMac és iPhone megalkotásáért felelős, új generációs termékek kifejlesztésén dolgozik az AI korszakára. A technológiával kapcsolatos közbeszéd azonban nem mentes a vitáktól sem; Abi Overland például a kreatív szektorra gyakorolt „káros” hatásairól beszélt, amelyek az új technológiák elterjedésével felerősödhetnek.
A helyzet tehát bonyolult, és a technológiai fejlődés, a nemzetbiztonsági aggályok, valamint a globális üzleti érdekek közötti feszültségek folyamatosan formálják a jövő gazdasági táját. Az Nvidia vezérigazgatójának szavai egy újabb figyelmeztetést jelentenek a politikai döntéshozók számára, hogy a technológiai innovációk és a kereskedelmi kapcsolatok védelme érdekében újra kell gondolniuk a meglévő politikákat.

